Vestulefacebook icon  

Ukrainas atbalsta centrs Cēsīs durvīs vēra 14.martā, un kopš tā laika pēc informācijas un atbalsta centrā vērsušies pāris simti Ukrainas kara bēgļi, kā arī vietējie iedzīvotāji, kuri vēlas palīdzēt.

Bēgļu plūsma, kuru apkalpo brīvprātīgie, ir mainīga – no pāris līdz pat 30 cilvēkiem dienā. Atbalsta centra vadītāja Iveta Jermolājeva skaidro: “Rosība atbalsta centrā ir visu laiku, jo katru dienu atkārtoti nāk jau Cēsīs dzīvojošie ukraiņi. Viņiem laika gaitā rodas daudz jautājumi, kuri pirmajās apmulsuma dienās vēl nebija. Atgriežas arī, lai vienkārši aprunātos.”

Visbiežāk kara bēgļiem nepieciešama informācija par darba iespējām, bet tik pat aktuāli ir jautājumi par sociālo palīdzību un apģērbu. I. Jermolājeva stāsta: “Daudzi no bēgļiem nav varējuši paņemt līdzi pat pašu nepieciešamāko. Jo mazāk mantu, jo vairāk cilvēku varēja paņemt mašīnās, kas vedušas ārpus karadarbības zonas. Daži braukuši pat deviņi cilvēki vienā mašīnā – skaidrs, ka mantām fiziski nav vietas.” Centrā pieredzēti gadījumi, kad ģimenes ierodas tikai ar to, kas mugurā, jo uzbrukumu dēļ nevarēja nokļūt mājās. “Līdz ar to ļoti aktuāli ir pusdienu taloni un pārtikas pakas, kā arī apģērbs un pirmās nepieciešamības preces, higiēnas lietas,” atzīmē I. Jermolājeva.

Viņa atzīst, ka cēsnieki ir ļoti atsaucīgi un bieži nāk uz centru ar dažādiem atbalsta piedāvājumiem – gan konkrētu mantu iegādi, gan uzņemoties rūpes par kādu no ģimenēm.

Ja nepieciešams, brīvprātīgie sagaida cilvēkus arī vēlās vakara stundās, lai palīdzētu viņiem nokļūt dzīvesvietās. Daļa no Ukrainas bēgļiem šobrīd apmetušies pie saviem paziņām vai radiniekiem, bet lielākā daļa izmitināta pašvaldībai piederošās kopmītnēs un mājokļos.

Cēsu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Linda Markus-Narvila stāsta, ka izglītības speciālistiem ir skaidra procedūra, kā palīdzēt Ukrainas bērniem iekārtoties izglītības iestādēs un ar katru bērna vecāku vai pārstāvi notiek aktīva saziņa.

“Šobrīd mūsu redzeslokā ir vairāk nekā 20 dažāda vecuma skolēni, kuri pārsvarā mācās vai nu Cēsu Pilsētas vidusskolā, Cēsu 2.pamatskolā vai arī tiešsaistes mācībās,” uzsver L. Markus-Narvila. Katrai skolai piesaistīti divas skolotājas no Ukrainas.

Tiek domāts par īpašas pirmsskolas grupiņas atvēršanu, kurā ar bērniem varētu strādāt piesaistītas audzinātājas no Ukrainas. “Pagaidām seši pirmsskolas bērniņi jau atraduši vietu kādā no novada bērnudārziem, vairāki vēl gaida rindā,” papildina L. Markus-Narvila. Jāpiezīmē, ka ukraiņu bērnu iekārtošana pirmsskolas izglītības iestādēs nenotiek uz novada bērnu rēķina un bērnudārza rindu tas neietekmē.

Cēsu novada uzņēmēji aktīvi iesaistījušies ar darba piedāvājumiem. Pašvaldībā līdz šim brīdim vairāk nekā 100 vakances piedāvājuši ap 20 vietējie uzņēmumi. Atsevišķu darbā pieteikšanās sistēmu piedāvā arī Nodarbinātības valsts aģentūra. Zināms, ka jau vairākos uzņēmumos ukraiņi veiksmīgi sākuši darba gaitas.

Visi atbalsta pasākumos iesaistītie atzīst - Ukrainas iedzīvotāji ir ļoti pateicīgi mūsu valstij un pilsētai, ka esam uzņēmuši un devuši viņiem pagaidu mājas. 

---

Ukrainiete Irina (13 gadi), gaidot, kamēr tiek kārtoti dokumenti, uzrakstīja un uzdāvināja atbalsta centram dzejoli un zīmējumu:

Bija pavasaris priecīgs,
Devīgs, mīļš un čalojošs,
Skanēja izplaukušie ziedi.
Tas lidoja ātri, it kā 100 spārnu būtu
Aiz viņa pa pēdām dziedošie putni!

Aktualitātes

21 Jūnijs 2022
Īpaša svētku noskaņa, uguns rituāli, lauku labumi tirdziņos, koncerti, dejas līdz rīta gaismai, tradicionālie Līgo skrējieni un citi aizraujoši notikumi sagaida mūsu novadniekus un viesus saulgriežu ...
21 Jūnijs 2022
Cēsu novada dome apstiprinājusi jaunus saistošos noteikumus, kas nosaka vecāku līdzfinansējuma ...
21 Jūnijs 2022
Cēsu novada dome apstiprinājusi noteikumus par zvejas limitu noteikšanu un zvejas rīku licenču ...
21 Jūnijs 2022
Cēsu novada dome apstiprinājusi Cēsu novada pašvaldības iestādes "Kultūras pārvalde" nolikumu, ...
20 Jūnijs 2022
Cēsu novada dome apstiprinājusi kārtību, kādā Cēsu novada pašvaldība kompensē vispārējās ...
20 Jūnijs 2022
Piektdien, 8.jūlijā, no plkst.10.00 līdz plkst.12.00 Zoom platformā notiks bezmaksas seminārs ...
17 Jūnijs 2022
Skolu apmaiņas partnerību projekts sākts 2019.gada 1.septembrī un tajā piedalās dalības grupas no ...
16 Jūnijs 2022
Ceturtdien, 16.jūnijā, Cēsu novada dome apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, kas nosaka ...

Aktualitates JPPasakumi CN JPDomes lemumi JPdokumentiiepirkumipakalpojumi

Autortiesības © 2021 Cēsu novada Jaunpiebalgas apvienības pārvalde. Visas tiesības aizsargātas.
Reģistrācijas Nr. 90000031033  Gaujas iela 4, Jaunpiebalga, Jaunpiebalgas pagasts, Cēsu novads, LV-4125

Ukraina